Svøbsk Kvartet

– Forførende folkemusik med en klang af tidløshed 

Der er lagt op til en helt særlig oplevelse med dette orkester. Med flair for det nye og kærlighed til det gamle blender de den traditionelle spillemandsmusik, egne kompositioner og sange i et personligt og levende udtryk. Svøbsk skaber en fortryllende og festlig stemning med sjæl og dyb indlevelse ogsøger den nære kontakt med publikum. Deres lyse og artikulerede musik er rodfæstet i den blomstrende arv af traditionel musik fra Danmark og de omkringliggende lande. Musikerne trækker på en stor bredde af musikalske udtryk som forenes med en dyb respect for den danske tradition. Spilleglæden er stor og det smitter af på publikum, der går hjem med smil på læben og glimt i øjet.

Det fynske folkemusikorkester består af fire virtuose og velrenomerede spillemænd Jørgen Dickmeiss (sølvbeslået rigsspillemand), Maren Hallberg Larsen, Theis Langlands og Simon Busk. De har igennem de sidste 10 år finpudset deres empatiske sammenspil, udgivet en stribe albums og spillet et hav af koncerter ind- og udenlands. I starten af 2019 indspiller de et nyt album. 

Maren Hallberg; harmonika, skeer
Jørgen Dickmeiss; violin, vokal, guitar, mandolin
Theis Langlands; klaver, mundharmonika
Simon Busk; percussion

Maren Hallberg og Jørgen Dickmeiss lavede den forrygende “Sig mig” i 2005 og har nu lavet et dusin fortryllende kompositioner, snart med en blød, sart magisk karakter og snart kraftigt rytmiserede melodier i et tilpas langsomt tempo. En rækkke udefinerbare melodier som bølger og vugger dig længselsfuldt. Dickmeiss og Hallberg er meget udtryksfulde og klaver og percussion komplementerer dem på fornem vis. Dickmeiss er en violinist uden for al sammenligning. Marc Baudain, Le Canard Folk, Belgien

En dyb forståelse af den gamle musik kombineret med en levende sans for fornyelse. Sing out

Et imponerende balancenummer mellem tradition og fornyelse. De formår at sparke liv i alt fra klassiske polkaer til et par Grundtvig-salmer suppleret med eget materiale, så man ikke kan andet end fryde sig derover. Klaus Lynggaard, Information

Kærlighed og dyb indlevelse. Svøbsk repræsenterer om nogen den folkelige danske musiktradition. Arbejderen

Dybde og originalitet. Jim Lee, Dirty Linen, USA

Dickmeiss viser sig som en af de sjældne danske sangere med noget på hjerte. Steen Dahl, Folk & Musik

Dyb forståelse af den gamle musik kombineret med en levende sans for fornyelse. Storartet drive og rytme! MD, Sing out!, England

Upcoming events

2023

Fri, 10th Feb 7:00pm conferenciers, Strib Vinter Festival, Strib

Sat, 11th Feb 11:00am conferenciers, Strib Vinter Festival, Strib

Sun, 12th Feb 1:00pm Svøbsk Quartet, Strib vinter festival, Strib

Wed, 8th Mar 7:30pm Music and talk, Seems Kirke, Seems

Fri, 10th Mar 3:30pm Svøbsk Bal Trio, private arrangement, Rødding Friskole, Rødding, TBC

Wed, 15th Mar 5:00pm Family mass, Almind Kirke, Almind

Sun, 26th Mar 2:00pm Svøbsk Quartet Family concert, Klaverfabrikken, Hillerød

Sat, 1st Apr 1:00pm Svøbsk Trio family concert, Hårbøllehuset, Vordingborg

Wed, 3rd May 7:30pm concert with Præst/Vinther, Bodernes Kulturhus, Næstved

Fri, 5th May 9:30am Outdoor mass, Davinde Sø / Davinde Kirke (in case of rain), Odense

Wed, 17th May 4:00pm Folkmusic and naturewalk, Phønix området, Udlodsgyden, Davinde

Mon, 29th May 10:30 TBC Outdoor mass, Rønninge præstegårdshave, Rønninge

Fri, 2nd Jun 2:00pm Outdoor mass, TBC, Rønninge præstegårdshave, Rønninge

Thu, 8th Jun 7:30pm concert, Klarup Kirke, Klarup, Aalborg

Sat, 10th Jun 8:00pm dance music, Århus Folkemusikhus, Viborgvej 53, Århus

Fri, 16th Jun 7:00pm Folkmusic and naturewalk, Phønix området, Udlodsgyden, Davinde

Sat, 17th Jun 7:30pm concert, Helnæs Kultur- og Musikforening, Hjemstavnsgården, Gummerup

Sat, 17th Jun 10:00am Folkmusic and naturewalk, Phønix området, Udlodsgyden, Davinde

Fri, 23rd Jun 6:30pm Saint John Feast, Ullerslev Kirke, Ullerslev

Thu, 29th Jun 10:00am Svøbsk Kvartet Childrens Concert, Skagen Festival, Skagen

Fri, 14th Jul 8:00pm Teachers, Fur Island Camp, Fur

Sun, 3rd Sep 11:00am Harvest mass, Agedrup kirke, Odense

Sun, 10th Sep 10:00am Svøbsk Quartet; Music for Harvest mass, Thomas Kingo Kirke, Odense

Sun, 24th Sep 10:30am Harvest mass, Egedal Kirke, TBC, Egedal

Wed, 13th Dec 9:00am Christmas for kindergardens, closed event, Stenløse Kirke, Odense