Svøbsk

Svøbsk kvartet

Svøbsk i kirken

Koncerter i børnehøjde

Dans / Workshop

Jul med Svøbsk

Svøbsk er nomineret som årets live navn 2021 til Danish Music Awards Roots

ovenstående fotos af Ard Jongsma (undtagen Svøbsk Kvartet af Guy Muscoso og Dans/Workshop af Gorg Fromme)

Et imponerende balancenummer mellem tradition og fornyelse. At Svøbsk er forankret i spillemandstraditionen skal der ikke herske tvivl om, men at de fire inciterende dygtige musikere ikke omgærder den med misforstået respekt betyder, at de formår at sparke live i alt fra klassiske polkaer til et par Grundvig-salmer suppleret med eget materiale, så man ikke kan andet end fryde sig derover. Et slagkraftigt argument for at tage vores egen roots-tradition langt mere seriøst end vi har for vane. Klaus Lynggaard, Information.

Flair for det nye og kærlighed til det gamle. Highly recommended! Cd Roots

Svøbsk repræsenterer om nogen den folkelige danske musiktradition. Arbejderen

Hvor andre sart stryger deres violin og guitar, piskede Svøbsk vilde folkedanse ud af deres instrumenter. Løsslupne polkaer og valse fulde af lyst. Indimellem rasende hurtigt og igen fuld af blide følelser, men hele tiden med drivende rytme gav duoen sine forfædres glade og smertefulde erfaringer – pakket ind i toner – videre til publikum. Rolf-Dieter Diehl, Celleche Zeitung

Med elegance, livskraft og nyskabelse fortolker Svøbsk. Musikken på denne cd er særdeles ypperligt udført, og vidner om en sikker optræden. Le Canard folk

Svøbsk gør det igen. Det er ikke mange grupper der overlever så længe som Svøbsk og med en sådan popularitet. Måske ligger noget af hemmeligheden i at de forstår at forny sig og alligevel formår at holde fast I traditionerne. Stevns lokal radio

Et opfriskende band, der skaber en glad og medrivende atmosfære af fest. Orkestret er en garant for en skøn aften. Folkmagazin

Kommende events

2021

Sun, 31 Oct 14:00 Svøbsk Trio familie koncert, Viften, Marstal

Mon, 1 Nov 16:00 SpilDansk familiekoncert, Springbrættet, Ringsted

Tue, 2 Nov 10:00 Spil dansk Sundhedsbal, Aktivitetscenter Odensevej, Assens

Thu, 4 Nov 10:00 Svøbsk Kvartet spil dansk, Brenderup Aktivitetscenter, Brenderup

Fri, 12 Nov 19:30 Svøbsk Trio, Bakkegården, Odense

Sun, 14 Nov 17:00 Musik gudstjeneste, Hans Tausens Kirke, Odense

Sat, 20 Nov 10:00 Workshop Strygerstævne, Aabenraa Musik skole, Aabenraa

Sat, 27 Nov 14:00 Julebasar, Vollsmose Kirke, Odense

Sun, 5 Dec 10:00 Svøbsk Kvartet julekoncert, Generator, Ringkøbing

Wed, 15 Dec 09:00 Lukket arr. / Julegudstj. for børnehavebørn, Stenløse Kirke, Odense

Fri, 24 Dec 11:00 Familie-Julegudstjeneste, Tornbjerg Kirke, Odense

Mon, 27 Dec 10:30 Julegudstjeneste og juletræsfest, Tornbjerg Kirke, Odense, TBC

Wed, 29 Dec 14:00 Julegudstjeneste og juletræsfest, Hjallelse Kirke, Odense, TBC

2022

Sat, 1 Jan 17:00 Musical Colab, Indien turné TBA, Indien

Tue, 1 Feb 17:00 Kyndelmisse Koncert, Davinde Kirke, Davinde

Sun, 13 Feb 11:00 Svøbsk Kvartet familie koncert, Morsø Folkebibliotek, Nykøbing Mors, TBC

Fri, 11 Mar 15:30 Svøbsk Bal Trio, lukket arrangement, Rødding Friskole, Rødding, TBC