Julekoncert

Svøbsk elsker julemåneden hvor vi turnerer med to forskellige julekoncerter:


Juletradition med Svøbsk&Lunau/Sund

– Glæde, varme, højtidelighed og fest…
Vi blander lyden af vores to duoer og fortolker de gode julesalmer og sange i et både traditionelt og moderne udtryk som efterlader publikum med et smil på læben og varme i hjertet. De fire musikere har en vidtfavnende ballast indenfor kirkemusik, folkemusik, rock/pop og kor. Sammen leverer de en forrygende flot, professionel og hjertevarm koncert, der får julestemningen til at brede sig. 
Se mere her på juletradition – Sange og Folk

Ægteparrenes moderne fortolkninger skabte den rette julestemning i den gamle stopfyldte kirke med involvering af publikum. De fire musikere og sangere bidrog med hver deres instrument og sangstemme til en, ja himmelsk oplevelse, som Veksø-boere her efter nytår stadig taler om. Hans-Erik Pedersen, formand for Veksø Menighedsråd

Fornyet og fortolket på allerbedste vis. Et flot og varieret lydbillede, som sikkert ville glæde de oprindelige komponister med deres store musikalitet. Per Dyrholm Rootszone nov 2016


Svøbsk Jul
 
Julekoncert for børn/familier med Svøbsk Kvartet.
Vi spiller en folkemusikkoncert med masser af julestemning. Både for børn og voksne.
Svøbsk spiller ofte til traditionelle juletræsfester, med en lille julekoncert og sanglege rundt om juletræet.
Læs denne fine artikel fra Ringkøbing Skjern Dagbladet – der meget rammende beskriver hvad vi står for og hvordan vi juler. Julekoncerter kan arrangeres og udformes i samarbejde med arrangøren.

Upcoming events

2022

Fri, 12th Aug 3:00pm Svøbsk Quartet, Torvescenen, Svendborg

Sun, 14th Aug 10:30am Harvest mass, Nivå Kirke, Nivå

Thu, 18th Aug 7:00pm Højskoleaften: Svøbsk in India, Sdr. Nærå valgmenighed, Søndre Nærå

Wed, 24th Aug 2:30pm Closed event, Vejen Kirke, Vejen

Sat, 27th Aug 12:00am Svøbsk Trio family concert, TBC, Billund

Sun, 28th Aug 4:00pm Nyborg castle concert, Svøbsk Quartet, Hotel Nyborg Strand, Nyborg

Fri, 2nd Sep 7:00pm outdoor mass, Vejen Kirke, Vejen

Sun, 4th Sep 11:00am Harvest mass, Agedrup kirke, Odense

Sun, 11th Sep 4:00pm Harvest mass, Sporup Kirke, Sporup

Sun, 11th Sep 11:00am Harvest mass & Concert, Læborg Kirke, Læborg

Sun, 18th Sep 9:30am Harvest mass, Rønninge Kirke, Rønninge

Tue, 11th Oct 8:00pm Svøbsk Quartet, Harders, Svendborg

Mon, 24th Oct 12:00pm Seniorhøjskole, Munkebohallen, Munkebo

Mon, 7th Nov 2:00pm concert, Munkebo Seniorhøjskole, Munkebohallen, Munkebo TBC

Tue, 22nd Nov 7:30pm Juletradion With Lunau&Sund, Arrild Kirke, Arrild

Fri, 25th Nov 8:00pm Svøbsk Bal Trio, Teaterbygningen, Køge

Sun, 4th Dec 11:00am Christmass concert for families, Generator, Ringkøbing

Wed, 14th Dec 10:30am Christmas for kindergardens, closed event, Stenløse Kirke, Odense

Thu, 15th Dec 7:00pm Juletradition with Lunau&Sund, Fangel Kirke, Fangel

Sun, 18th Dec 11:00am christmas for families, Musikhusets Foyer, Århus

Wed, 28th Dec 2:00pm Christmas mass for families, Hjallelse Kirke, Odense

2023

Fri, 10th Mar 3:30pm Svøbsk Bal Trio, private arrangement, Rødding Friskole, Rødding, TBC

Sun, 26th Mar 10:00am Svøbsk Quartet Family concert, Klaverfabrikken, Hillerød