Julekoncert

Svøbsk elsker julemåneden hvor vi turnerer med to forskellige julekoncerter:


Juletradition med Svøbsk&Lunau/Sund

– Glæde, varme, højtidelighed og fest…
Vi blander lyden af vores to duoer og fortolker de gode julesalmer og sange i et både traditionelt og moderne udtryk som efterlader publikum med et smil på læben og varme i hjertet. De fire musikere har en vidtfavnende ballast indenfor kirkemusik, folkemusik, rock/pop og kor. Sammen leverer de en forrygende flot, professionel og hjertevarm koncert, der får julestemningen til at brede sig. 
Se mere her på juletradition – Sange og Folk

Ægteparrenes moderne fortolkninger skabte den rette julestemning i den gamle stopfyldte kirke med involvering af publikum. De fire musikere og sangere bidrog med hver deres instrument og sangstemme til en, ja himmelsk oplevelse, som Veksø-boere her efter nytår stadig taler om. Hans-Erik Pedersen, formand for Veksø Menighedsråd

Fornyet og fortolket på allerbedste vis. Et flot og varieret lydbillede, som sikkert ville glæde de oprindelige komponister med deres store musikalitet. Per Dyrholm Rootszone nov 2016


Svøbsk Jul
 
Julekoncert for børn/familier med Svøbsk Kvartet.
Vi spiller en folkemusikkoncert med masser af julestemning. Både for børn og voksne.
Svøbsk spiller ofte til traditionelle juletræsfester, med en lille julekoncert og sanglege rundt om juletræet.
Læs denne fine artikel fra Ringkøbing Skjern Dagbladet – der meget rammende beskriver hvad vi står for og hvordan vi juler. Julekoncerter kan arrangeres og udformes i samarbejde med arrangøren.

Upcoming events

2022

Tue, 11th Oct 8:00pm Svøbsk Quartet, Harders, Svendborg

Mon, 24th Oct 12:00pm Seniorhøjskole, Troelskærsalen , Munkebo

Tue, 22nd Nov 7:30pm Juletradion With Lunau&Sund, Arrild Kirke, Arrild

Fri, 25th Nov 8:00pm Svøbsk Bal Trio, Teaterbygningen, Køge

Sun, 27th Nov 9:30am Music for mass and christmas tree, Allerup Kirke, Allerup, Odense

Sun, 4th Dec 11:00am Christmass concert for families, Generator, Ringkøbing

Fri, 9th Dec 19:30 TBC Juletradion With Lunau&Sund, Thy Folk, TBC, Thy

Wed, 14th Dec 10:30am Christmas for kindergardens, closed event, Stenløse Kirke, Odense

Thu, 15th Dec 7:00pm Juletradition with Lunau&Sund, Fangel Kirke, Fangel

Sun, 18th Dec 11:00am christmas for families, Musikhusets Foyer, Århus

Sat, 24th Dec 11:00am Christmas mass for families TBC, Tornbjerg Kirke, Odense

Wed, 28th Dec 2:00pm Christmas mass for families, Hjallelse Kirke, Odense

2023

Fri, 10th Feb 7:00pm conferenciers, Strib Vinter Festival, Strib

Sat, 11th Feb 10:00am conferenciers, Strib Vinter Festival, Strib

Sun, 12th Feb 2:00pm, TBC Svøbsk Quartet, Strib vinter festival, Strib

Fri, 10th Mar 3:30pm Svøbsk Bal Trio, private arrangement, Rødding Friskole, Rødding, TBC

Sun, 26th Mar 2:00pm Svøbsk Quartet Family concert, Klaverfabrikken, Hillerød

Wed, 17th May 4:00pm Folkmusic and naturewalk, Phønix området, Udlodsgyden, Davinde

Fri, 2nd Jun 2:00pm Outdoor mass, TBC, Rønninge præstegårdshave, Rønninge

Fri, 16th Jun 7:00pm Folkmusic and naturewalk, Phønix området, Udlodsgyden, Davinde

Sat, 17th Jun 7:30pm concert, Helnæs Kultur- og Musikforening, Galleri Knadring, Ebberup

Sat, 17th Jun 10:00am Folkmusic and naturewalk, Phønix området, Udlodsgyden, Davinde