Julekoncert

Svøbsk elsker julemåneden hvor vi turnerer med to forskellige julekoncerter:


Juletradition med Svøbsk&Lunau/Sund

– Glæde, varme, højtidelighed og fest…
Vi blander lyden af vores to duoer og fortolker de gode julesalmer og sange i et både traditionelt og moderne udtryk som efterlader publikum med et smil på læben og varme i hjertet. De fire musikere har en vidtfavnende ballast indenfor kirkemusik, folkemusik, rock/pop og kor. Sammen leverer de en forrygende flot, professionel og hjertevarm koncert, der får julestemningen til at brede sig. 
Se mere her på juletradition – Sange og Folk

Ægteparrenes moderne fortolkninger skabte den rette julestemning i den gamle stopfyldte kirke med involvering af publikum. De fire musikere og sangere bidrog med hver deres instrument og sangstemme til en, ja himmelsk oplevelse, som Veksø-boere her efter nytår stadig taler om. Hans-Erik Pedersen, formand for Veksø Menighedsråd

Fornyet og fortolket på allerbedste vis. Et flot og varieret lydbillede, som sikkert ville glæde de oprindelige komponister med deres store musikalitet. Per Dyrholm Rootszone nov 2016


Svøbsk Jul
 
Julekoncert for børn/familier med Svøbsk Kvartet.
Vi spiller en folkemusikkoncert med masser af julestemning. Både for børn og voksne.
Svøbsk spiller ofte til traditionelle juletræsfester, med en lille julekoncert og sanglege rundt om juletræet.
Læs denne fine artikel fra Ringkøbing Skjern Dagbladet – der meget rammende beskriver hvad vi står for og hvordan vi juler. Julekoncerter kan arrangeres og udformes i samarbejde med arrangøren.

Kommende events

2020

Sat, 26 Sep 19:30 Koncert og bal, Nymarksskolen, Hundslev

Sat, 26 Sep 14:00 koncert, Porten i Sarup, Haarby Sarup

Sun, 27 Sep 11:00 Høstgudstjeneste, Rønninge kirke, Rønninge

Wed, 30 Sep 08:45 Svøbsk Kvartet workshop, lukket arrangement, Fåborg Midtfyns kommune, Ringe

Sat, 3 Oct 11:00 Svøbsk Kvartet familie koncert, Bronx (Bolbro), Odense

Sun, 4 Oct 10:00 spillemandsmesse, Ilsebjerg Kirke, Frederikssund

Tue, 6 Oct 19:30 Kiol koncert/danse, lukket arrangement, Hotel Marienlyst, Helsingør

Thu, 22 Oct 09:00 Svøbsk Kvartet Skolekoncert, lukket arrangement, Medborgerhuset, Herlevgårdsvej, Herlev

Thu, 29 Oct 10:00 Svøbsk Kvartet spil dansk, Brenderup Aktivitetscenter, Brenderup

Fri, 30 Oct 16:30 Svøbsk Kvartet familie koncert, Nygadehuset, Aabenraa

Sun, 1 Nov 15:00 Svøbsk Kvartet familie koncert, Frivagten, Marstal

Thu, 12 Nov 12:30 Svøbsk Kvartet Skolekoncert, Carl Nielsen Skolen, Nørre Lyndelse

Thu, 12 Nov 10:00 Svøbsk Kvartet Skolekoncert, Carl Nielsen Skolen, Nørre Lyndelse

Fri, 13 Nov 10:00 Svøbsk Kvartet Skolekoncert, Broby Friskole, Broby

Fri, 27 Nov 19:00 juletradition med Lunau&Sund, Thy folk TBA, TBA

Sat, 5 Dec 19:00 Juletradition med Lunau&Sund og Julebal, Gyngen, Vester allé 8, Århus

Sun, 13 Dec 10:00 Svøbsk Kvartet juleekoncert, Generator, Ringkøbing

Wed, 16 Dec 09:00 Lukket arr. / Julegudstj. for børnehavebørn, Stenløse Kirke, Odense

Fri, 25 Dec 20:00 Sundarban Festival, West bengal, India

Sat, 26 Dec 16:00 Sundarban Festival, West bengal, Indien

2021

Sun, 3 Jan 16:00 Salawas Festival, Rajastahn, India

Mon, 4 Jan 16:00 Salawas Festival, Rajastahn, Indien

Fri, 8 Jan 16:00 Janra Festival, Rajasthan, India

Sat, 9 Jan 16:00 Janra Festival, Rajastahn, Indien

Sat, 13 Feb 11:00 Svøbsk Kvartet familie koncert, Morsø Folkebibliotek, Nykøbing Mors

Thu, 11 Mar 15:30 Svøbsk Bal Trio, lukket arrangemen, Rødding Friskole, Rødding

Fri, 12 Mar 21:00 Svøbsk Trio, Bakkegården, Odense

Thu, 25 Mar 10:00 Svøbsk Kvartet Skolekoncert, Broskolen, Afd. Bøgehøj, Årslev

Fri, 30 Apr 10:00 Musik til Friluftsgudstjeneste, Davinde Sø / Davinde kirke, Davinde