Julekoncert

Svøbsk elsker julemåneden hvor vi turnerer med to forskellige julekoncerter:


Juletradition med Svøbsk&Lunau/Sund

– Glæde, varme, højtidelighed og fest…
Vi blander lyden af vores to duoer og fortolker de gode julesalmer og sange i et både traditionelt og moderne udtryk som efterlader publikum med et smil på læben og varme i hjertet. De fire musikere har en vidtfavnende ballast indenfor kirkemusik, folkemusik, rock/pop og kor. Sammen leverer de en forrygende flot, professionel og hjertevarm koncert, der får julestemningen til at brede sig. 
Se mere her på juletradition – Sange og Folk

Ægteparrenes moderne fortolkninger skabte den rette julestemning i den gamle stopfyldte kirke med involvering af publikum. De fire musikere og sangere bidrog med hver deres instrument og sangstemme til en, ja himmelsk oplevelse, som Veksø-boere her efter nytår stadig taler om. Hans-Erik Pedersen, formand for Veksø Menighedsråd

Fornyet og fortolket på allerbedste vis. Et flot og varieret lydbillede, som sikkert ville glæde de oprindelige komponister med deres store musikalitet. Per Dyrholm Rootszone nov 2016


Svøbsk Jul
 
Julekoncert for børn/familier med Svøbsk Kvartet.
Vi spiller en folkemusikkoncert med masser af julestemning. Både for børn og voksne.
Svøbsk spiller ofte til traditionelle juletræsfester, med en lille julekoncert og sanglege rundt om juletræet.
Læs denne fine artikel fra Ringkøbing Skjern Dagbladet – der meget rammende beskriver hvad vi står for og hvordan vi juler. Julekoncerter kan arrangeres og udformes i samarbejde med arrangøren.

Kommende events

2019

Sun, 4 Aug 11:00 Svøbsk Kvartet, Bielefeld Bauernhausmuseum, Bielefeld, Tyskland

Sun, 4 Aug 04:30 Svøbsk Kvartet, Gütersloh, Galerie Siedenhans und Simon, Gütersloh, Tyskland

Sun, 11 Aug 22:30 Brunchkoncert, Musik over Præstø Fjord, Tappernøje

Fri, 16 Aug 16:00 Svøbsk Trio FriluftsMusikGudstjeneste , Hudevad Smedie, Hudevad

Fri, 6 Sep 20:00 Nordiske Dage, Nordic Days, Svøbsk Quartet with Anders Norudde & Elisabeth Vik, Bastionen, Nyborg

Sat, 7 Sep 19:30 Svøbsk Kvartet med Michael Møller, Davinde Forsamlingshus, Odense

Sun, 15 Sep 10:30 Høstgudstjeneste, Nivå Kirke, Nivå

Thu, 19 Sep 19:00 Dans i den borgelige for Alzheimerforeningen, Bastionen, Nyborg

Sun, 29 Sep 09:00 Svøbsk Trio Høstgudstjeneste, Rønninge Kirke, Rønninge

Wed, 2 Oct 19:30 Lukket event for Kiol, Hotel Marienlyst, Helsingør

Sun, 6 Oct 11:00 Høstgudstjeneste, Valgmenighedskirken, Søndre Nærå

Thu, 14 Nov 01:00 Folkelarm, TBA, Oslo, Norge

Thu, 14 Nov 08:00 Folkelarm, TBA, Oslo, Norge

Sat, 16 Nov 20:30 Svøbsk Kvartet, Gyngen, Århus

Sun, 8 Dec 19:30 Juletradition med Svøbsk & Lunau/Sund, Hårslev Kirke, Hårslev

Sun, 8 Dec 19:30 Juletradition med Svøbsk & Lunau/Sund, Hårslev Kirke, Hårslev

Sun, 8 Dec 14:00 Svøbsk Kvartet Julekoncert, Generator, Ringkøbing

Thu, 12 Dec 19:00 Juletradition med Svøbsk & Lunau/Sund, Asaa Kirke, Asaa

Fri, 27 Dec 14:00 Juletræsfest, Hjallelse Kirke, Odense

2020

Fri, 8 May 09:00 Svøbsk Trio Friluftsgudsteneste, Davinde Sø, Davinde

Mon, 1 Jun 14:00 Svøbsk Trio Friluftsgudsteneste, Rønninge Kirke, Rønninge