Koncerter i børnehøjde…

Forførende folkemusik med en klang af tidløshed

Oplev et sandt festfyrværkeri af folkemusikalsk skønhed, når Svøbsk spiller familie koncert, hvor hele familien kan få en musikalsk oplevelse sammen.
Vild og forførende folkemusik, der griber publikum ved hjertet og fødderne, så de knap kan sidde stille. Musikken er en blanding af traditionel og moderne folkemusik, virtuost fremført med legende lethed og masser af sjæl.
Børnene oplever mere end en traditionel koncert, for undervejs indtager denne fynske folkemusikgruppe publikum med sang, rytmelege og dans, så de mærker hvordan musik og sang skaber glæde og fællesskab på tværs af generationer.

Svøbsk har de sidste 18 år spillet et hav af koncerter i ind- og udland og udgivet en stribe albums, og de fire musikere skaber en fortryllende stemning, musikalsk tæt sammenflettede som i pardansen svøbsk, der har lagt navn til orkestret.
Deres lyse og artikulerede musik er rodfæstet i den blomstrende arv af traditionel musik fra Danmark og de omkringliggende lande og musikerne trækker på en stor bredde af musikalske udtryk som forenes med en dyb respekt for traditionen.

Line up i duo/trio/kvartet format:
Maren Hallberg – harmonika, sang
Jørgen Dickmeiss – violin, guitar, mundharpe, sang
Theis Langlands – piano, mundharpe, sang
Simon Busk – perkussion, sang

 

En dyb forståelse af den gamle musik kombineret med en levende sans for fornyelse. Sing out

Et imponerende balancenummer mellem tradition og fornyelse. De formår at sparke liv i alt fra klassiske polkaer til et par Grundtvig-salmer suppleret med eget materiale, så man ikke kan andet end fryde sig derover. Klaus Lynggaard, Information

Kærlighed og dyb indlevelse. Svøbsk repræsenterer om nogen den folkelige danske musiktradition. Arbejderen

Upcoming events

2022

Tue, 11th Oct 8:00pm Svøbsk Quartet, Harders, Svendborg

Mon, 24th Oct 12:00pm Seniorhøjskole, Troelskærsalen , Munkebo

Tue, 22nd Nov 7:30pm Juletradion With Lunau&Sund, Arrild Kirke, Arrild

Fri, 25th Nov 8:00pm Svøbsk Bal Trio, Teaterbygningen, Køge

Sun, 27th Nov 9:30am Music for mass and christmas tree, Allerup Kirke, Allerup, Odense

Sun, 4th Dec 11:00am Christmass concert for families, Generator, Ringkøbing

Fri, 9th Dec 19:30 TBC Juletradion With Lunau&Sund, Thy Folk, TBC, Thy

Wed, 14th Dec 10:30am Christmas for kindergardens, closed event, Stenløse Kirke, Odense

Thu, 15th Dec 7:00pm Juletradition with Lunau&Sund, Fangel Kirke, Fangel

Sun, 18th Dec 11:00am christmas for families, Musikhusets Foyer, Århus

Sat, 24th Dec 11:00am Christmas mass for families TBC, Tornbjerg Kirke, Odense

Wed, 28th Dec 2:00pm Christmas mass for families, Hjallelse Kirke, Odense

2023

Fri, 10th Feb 7:00pm conferenciers, Strib Vinter Festival, Strib

Sat, 11th Feb 10:00am conferenciers, Strib Vinter Festival, Strib

Sun, 12th Feb 2:00pm, TBC Svøbsk Quartet, Strib vinter festival, Strib

Fri, 10th Mar 3:30pm Svøbsk Bal Trio, private arrangement, Rødding Friskole, Rødding, TBC

Sun, 26th Mar 2:00pm Svøbsk Quartet Family concert, Klaverfabrikken, Hillerød

Wed, 17th May 4:00pm Folkmusic and naturewalk, Phønix området, Udlodsgyden, Davinde

Fri, 2nd Jun 2:00pm Outdoor mass, TBC, Rønninge præstegårdshave, Rønninge

Fri, 16th Jun 7:00pm Folkmusic and naturewalk, Phønix området, Udlodsgyden, Davinde

Sat, 17th Jun 7:30pm concert, Helnæs Kultur- og Musikforening, Galleri Knadring, Ebberup

Sat, 17th Jun 10:00am Folkmusic and naturewalk, Phønix området, Udlodsgyden, Davinde