Svøbsk

Svøbsk kvartet

Svøbsk i kirken

Koncerter i børnehøjde

Dans / Workshop

Jul med Svøbsk

ovenstående fotos af Ard Jongsma (undtagen Svøbsk Kvartet af Guy Muscoso og Dans/Workshop af Gorg Fromme)

 

Et imponerende balancenummer mellem tradition og fornyelse. At Svøbsk er forankret i spillemandstraditionen skal der ikke herske tvivl om, men at de fire inciterende dygtige musikere ikke omgærder den med misforstået respekt betyder, at de formår at sparke live i alt fra klassiske polkaer til et par Grundvig-salmer suppleret med eget materiale, så man ikke kan andet end fryde sig derover. Et slagkraftigt argument for at tage vores egen roots-tradition langt mere seriøst end vi har for vane. Klaus Lynggaard, Information.

Flair for det nye og kærlighed til det gamle. Highly recommended! Cd Roots

Svøbsk repræsenterer om nogen den folkelige danske musiktradition. Arbejderen

Hvor andre sart stryger deres violin og guitar, piskede Svøbsk vilde folkedanse ud af deres instrumenter. Løsslupne polkaer og valse fulde af lyst. Indimellem rasende hurtigt og igen fuld af blide følelser, men hele tiden med drivende rytme gav duoen sine forfædres glade og smertefulde erfaringer – pakket ind i toner – videre til publikum. Rolf-Dieter Diehl, Celleche Zeitung

Med elegance, livskraft og nyskabelse fortolker Svøbsk. Musikken på denne cd er særdeles ypperligt udført, og vidner om en sikker optræden. Le Canard folk

Svøbsk gør det igen. Det er ikke mange grupper der overlever så længe som Svøbsk og med en sådan popularitet. Måske ligger noget af hemmeligheden i at de forstår at forny sig og alligevel formår at holde fast I traditionerne. Stevns lokal radio

Et opfriskende band, der skaber en glad og medrivende atmosfære af fest. Orkestret er en garant for en skøn aften. Folkmagazin

Kommende events

2020

Sat, 26 Sep 19:30 Koncert og bal, Nymarksskolen, Hundslev

Sat, 26 Sep 14:00 koncert, Porten i Sarup, Haarby Sarup

Sun, 27 Sep 11:00 Høstgudstjeneste, Rønninge kirke, Rønninge

Wed, 30 Sep 08:45 Svøbsk Kvartet workshop, lukket arrangement, Fåborg Midtfyns kommune, Ringe

Sat, 3 Oct 11:00 Svøbsk Kvartet familie koncert, Bronx (Bolbro), Odense

Sun, 4 Oct 10:00 spillemandsmesse, Ilsebjerg Kirke, Frederikssund

Tue, 6 Oct 19:30 Kiol koncert/danse, lukket arrangement, Hotel Marienlyst, Helsingør

Thu, 22 Oct 09:00 Svøbsk Kvartet Skolekoncert, lukket arrangement, Medborgerhuset, Herlevgårdsvej, Herlev

Thu, 29 Oct 10:00 Svøbsk Kvartet spil dansk, Brenderup Aktivitetscenter, Brenderup

Fri, 30 Oct 16:30 Svøbsk Kvartet familie koncert, Nygadehuset, Aabenraa

Sun, 1 Nov 15:00 Svøbsk Kvartet familie koncert, Frivagten, Marstal

Thu, 12 Nov 12:30 Svøbsk Kvartet Skolekoncert, Carl Nielsen Skolen, Nørre Lyndelse

Thu, 12 Nov 10:00 Svøbsk Kvartet Skolekoncert, Carl Nielsen Skolen, Nørre Lyndelse

Fri, 13 Nov 10:00 Svøbsk Kvartet Skolekoncert, Broby Friskole, Broby

Fri, 27 Nov 19:00 juletradition med Lunau&Sund, Thy folk TBA, TBA

Sat, 5 Dec 19:00 Juletradition med Lunau&Sund og Julebal, Gyngen, Vester allé 8, Århus

Sun, 13 Dec 10:00 Svøbsk Kvartet juleekoncert, Generator, Ringkøbing

Wed, 16 Dec 09:00 Lukket arr. / Julegudstj. for børnehavebørn, Stenløse Kirke, Odense

Fri, 25 Dec 20:00 Sundarban Festival, West bengal, India

Sat, 26 Dec 16:00 Sundarban Festival, West bengal, Indien

2021

Sun, 3 Jan 16:00 Salawas Festival, Rajastahn, India

Mon, 4 Jan 16:00 Salawas Festival, Rajastahn, Indien

Fri, 8 Jan 16:00 Janra Festival, Rajasthan, India

Sat, 9 Jan 16:00 Janra Festival, Rajastahn, Indien

Sat, 13 Feb 11:00 Svøbsk Kvartet familie koncert, Morsø Folkebibliotek, Nykøbing Mors

Thu, 11 Mar 15:30 Svøbsk Bal Trio, lukket arrangemen, Rødding Friskole, Rødding

Fri, 12 Mar 21:00 Svøbsk Trio, Bakkegården, Odense

Thu, 25 Mar 10:00 Svøbsk Kvartet Skolekoncert, Broskolen, Afd. Bøgehøj, Årslev

Fri, 30 Apr 10:00 Musik til Friluftsgudstjeneste, Davinde Sø / Davinde kirke, Davinde