Svøbsk

Svøbsk kvartet

Svøbsk i kirken

Koncerter i børnehøjde

Dans / Workshop

Jul med Svøbsk

Velkommen til Svøbsk

Vi håber I finder den information I søger her – og ellers sig til vi modtager gerne ris og ros 

Et imponerende balancenummer mellem tradition og fornyelse. At Svøbsk er forankret i spillemandstraditionen skal der ikke herske tvivl om, men at de fire inciterende dygtige musikere ikke omgærder den med misforstået respekt betyder, at de formår at sparke live i alt fra klassiske polkaer til et par Grundvig-salmer suppleret med eget materiale, så man ikke kan andet end fryde sig derover. Et slagkraftigt argument for at tage vores egen roots-tradition langt mere seriøst end vi har for vane. Klaus Lynggaard, Information.

Flair for det nye og kærlighed til det gamle. Highly recommended! Cd Roots

Svøbsk repræsenterer om nogen den folkelige danske musiktradition. Arbejderen

Hvor andre sart stryger deres violin og guitar, piskede Svøbsk vilde folkedanse ud af deres instrumenter. Løsslupne polkaer og valse fulde af lyst. Indimellem rasende hurtigt og igen fuld af blide følelser, men hele tiden med drivende rytme gav duoen sine forfædres glade og smertefulde erfaringer – pakket ind i toner – videre til publikum. Rolf-Dieter Diehl, Celleche Zeitung

Med elegance, livskraft og nyskabelse fortolker Svøbsk. Musikken på denne cd er særdeles ypperligt udført, og vidner om en sikker optræden. Le Canard folk

Svøbsk gør det igen. Det er ikke mange grupper der overlever så længe som Svøbsk og med en sådan popularitet. Måske ligger noget af hemmeligheden i at de forstår at forny sig og alligevel formår at holde fast I traditionerne. Stevns lokal radio

Et opfriskende band, der skaber en glad og medrivende atmosfære af fest. Orkestret er en garant for en skøn aften. Folkmagazin

Kommende events

2019

Thu, 21 Feb 14:30 Musikforedrag, Næsby Sognegård, Odense

Sat, 2 Mar 20:00 Folkedansbal, Nymarksskolen, ved Rynkeby, Hundslev

Sun, 3 Mar 10:30 Fastelavnsfest, Kulturmaskinen, Odense

Sun, 10 Mar 14:00 MusikGudstjeneste, Veksø Kirke, Veksø

Thu, 14 Mar 17:00 Børne Musik Gudstjeneste, Almind Kirke, Almind

Sun, 31 Mar 11:00 Svøbsk Kvartet familie koncert, Grønnegades Kaserne, Næstved

Sat, 27 Apr 20:00 Svøbsk Kvartet MGK koncerter, Højskolen Emmaus, Haslev

Fri, 3 May 19:00 Svøbsk Kvartet, Snedstedvej 138, Snedsted, Thy

Fri, 17 May 10:00 Svøbsk Trio FriluftsMusikGudstjeneste , Davinde Sø, Odense

Mon, 10 Jun 11:00 SvøbskTrio Friluftsgudstjeneste, Rønninge Præstegårdshave , Rønninge

Thu, 13 Jun 19:30 Svøbsk Kvartet, Klarup Kirke, Aalborg

Fri, 28 Jun 19:30 Svøbsk Kvartet, Musikklub Plexus, Struer

Fri, 28 Jun 13:00 Svøbsk Kvartet familie koncert, Musikklub Plexus, Struer

Fri, 19 Jul 00:00 Igangsættere, Folkemusik ølejr, Fur

Sun, 4 Aug 11:00 Svøbsk Kvartet, Bielefeld, TBA, Tyskland

Sun, 4 Aug 04:00 Svøbsk Kvartet, Bielefeld, TBA, Tyskland

Sat, 7 Sep 19:15 Svøbsk Kvartet med Michael Møller, Davinde Forsamlingshus, Odense

Sun, 8 Dec 14:00 Svøbsk Kvartet Julekoncert, Generator, Ringkøbing